Що таке АРМА?

Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Це центральний орган виконавчої влади, що забезпечує розшук, повернення та управління активами, які були виведені з України корупційним шляхом.
Бюджет на 2018 рік – 253 мільйони гривень.
Керівник: Антон Янчук.
Пріоритети АРМА
Повернення вкрадених грошей Януковича;
У перспективі - повернення активів через діяльність організованих злочинних груп (обіг наркотиків, зброї і т.д.)
Хто повертав вкрадені активи до появи АРМА?
Функцію міжнародного розшуку виконує Генеральна прокуратура. Однак через те, що соратники режиму Януковича за менше ніж 4 роки лише в енергетичній сфері та держзакупівлях вивели з країни близько 10 млрд доларів – з'явилась потреба у створенні нового органу з розшуку та управління вкраденими корупційним шляхом активами – АРМА.
Хронологія створення АРМА
Створення АРМА є одним з основних критеріїв виконання Україною Плану дій з лібералізації візового режиму з ЄС.
Компетенція АРМА
Виявлення і розшук вкрадених активів.
Для цього АРМА співпрацює з відповідними міжнародними органами іноземних держав через спільні системи відкритого обміну інформацією - європейською CARIN та американською StAr.

Також АРМА має доступ до українських систем обміну даними, зокрема до бази Державної служби фінансового моніторингу.
АРМА шукає вкрадені активи закордоном. Виявлення активів на території України - це вже завдання ГУП.
Для АРМА немає значення ранг чиновника чи сума виведеного активу.
«АРМА – це орган, який має повноваження розшуку за межами країни через договір міжнародного правового співробітництва. Тому вона повинна вибодовувати співпрацю з аналогічними органами закордоном. Кожна країна має свій підхід у справі арешту корупційних активів. До прикладу, у Британії особа має довести законність походження майна. А у Австрії для арешту майна – необхідно отримати вирок українського суду, який став би для іноземних правоохоронців переконливим сигналом, що майно виведене з України корупційним шляхом»
Ярослав Юрчишин
голова Transparency International в Україні
Повернення активів відбувається за такою схемою:
АРМА знаходить виведений актив закордоном
АРМА звертається до слідчого органу чи до суду, щоб накласти на нього арешт
АРМА отримує на свій баланс арештований актив
АРМА займається його оцінкою, управлінням та реалізацією через платформу СЕТАМ
Передавати арештоване майно АРМА необхідно для того, щоб:
Арештоване правоохоронцями майно не підпадало під корупційний ризик неефективного використання. Приклад – нафтопродукти Курченка, які у 2015 році реалізували без конкурсу фірмам з оточення бізнесмена Тищенка.
Щоб конфісковане майно мало ефективного власника і розпорядника, не втрачало своєї вартості і принесло максимальну користь державі.
«У перспективі все майно, яке арештоване на території України чи за її межами правоохоронними органами – має переходити на баланс АРМА для подальшого ефективного використання. ГПУ має передати АРМА 4 тисячі справ з корупційною економічно-майновою складовою»
Ярослав Юрчишин
голова Transparency International в Україні
Проблема можуть виникнути з майном, яке перебуває в Росії та на окупованих територіях. Оскільки, правового співробітництва з органами правопорядку між Україною та Росією немає – повернення активів на цих територіях - справа міжнародного тиску, Кабміну, Мінюсту та МЗС.
Арешт незаконно виведеного активу
Після виявлення незаконно виведеного активу корупційним шляхом АРМА звертається до слідчого органу чи суду щодо його арешту у рамках кримінального провадження.

Також АРМА забезпечує представництво України у закордонних юрисдикційних органах у справах, що пов'язані з поверненням в Україну незаконно виведених активів.
Управління вже повернутими активами
Якщо на актив накладений арешт – тоді з АРМА підписують договір управління, згідно якого АРМА повинна оцінити та реалізувати майно з подальшим розміщенням готівкових коштів на рахунках у державних банках до закінчення кримінального провадження.

При цьому АРМА немає власних оцінювачів та управляючих майна – вона їх набирає на відкритих конкурсах і реалізує майно через СЕТАМ.

Військова прокуратура вже передала АРМА частину арештованих активів у справі Клименка і 20 листопада через СЕТАМ успішно реалізували три з п'яти транспортних засобів. Станом на сьогодні від продажу автомобілів прибічника Януковича Клименка на рахунки Агентства вже надійшло понад 1,5 млн. грн
Стратегічні цілі АРМА до 2020 року
Забезпечення ефективного виявлення активів, незаконно виведених з України, співробітництво з ГПУ, НАБУ, іншими правоохоронними органами, з аналогічними установами іноземних держав.
Формування та реалізація державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та управління активами, на які накладено арешт.
Одне з основних завдань АРМА на 2017 рік – створення Єдиного реєстру активів, на які накладено арешт в кримінальному провадженні.
Над матеріалом працювали:
Ольга Євстігнєєва – журналіст
Ігор Гончарук – сценарист
Юрій Біголовський – режисер монтажу
Роман Києвицький – звукорежисер
Катерина Алимова – саундпродюсер
Наталя Синькевич – дизайнер

Проект здійснено за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.