Реєстр електронного декларування запрацював у серпні 2016 року. Його створили для виконання Закону України «Про запобігання корупції». Електронне декларування відкриває шлях до автоматичного моніторингу декларацій та впроваджує адміністративну та кримінальну відповідальність за подання неправдивих даних.
Функціонування реєстру належить до повноважень Національного агентства з запобігання корупції (НАЗК).
НАЗК звітує Верховній Раді України та підзвітне Кабінету Міністрів України.
Скільки людей подають декларації і хто вони?
Близько одного мільйона осіб подають декларації. Починаючи від Президента, глави Уряду, народних депутатів, міністрів, суддів, правоохоронців і закінчуючи головами сільських рад. Вперше декларації чиновники заповнили до 30 жовтня 2016 року. Декларації про майновий стан за 2017 рік чинуші мають подати до березня - квітня 2018 року
Голова Агентства — Наталія Корчак.
Штаб НАЗК – 250 осіб.
Чим електронна декларація відрізняється від паперової?
Нова декларація більш деталізована - вона налічує 16 розділів, замість шести. Конкретизуються видатки на об'єкти незавершеного будівництва, нематеріальні активи, бенефіціарну власність у юридичних особах, членство в громадських об'єднаннях та їхніх органах, роботу за сумісництвом. Також декларанти повинні вказувати всі речі, вартість яких становить понад 100 мінімальних зарплат, зазначених на 1 січня звітного року.
Хто перевіряє декларації і яка відповідальність за недостовірні дані?
Перевірка декларацій покладена на Департамент фінансового контролю та моніторингу способу життя НАЗК. Якщо перевірка знайде у декларанта незадеклароване майно чи кошти на суму до 137 тисяч, то покарання не буде. Якщо ж перевірка виявить незадекларованих більше 345 тисяч грн — тоді декларант сплатить штраф від 42,5 до 51 тисячі гривень або виконуватиме громадські роботи від 150 до 240 годин. Найважче покарання - це позбавлення волі до двох років з подальшою трирічною забороною займати посаду.

До цього Закону - жодного покарання за недостовірні чи неповні дані у деклараціях не було, порушник відбувався лише штрафом за несвоєчасне подання декларації.
Запуск Національного агентства з запобігання корупції є однією з вимог Європейського Союзу щодо безвізового режиму з Україною.
Результати роботи НАЗК за рік
За рік працівники НАЗК перевірили до 100 декларацій з понад мільйона, що викликає невдоволення як всередині країни, так і зі сторони ЄС.
За результатами перевірки звітів політичних партій, в НАЗК складено 62 протоколи про адміністративні правопорушення. В ході перевірки у 12 звітах політичних партій виявлено ознаки кримінальних правопорушень. Поліцією відкрито 6 кримінальних проваджень.
Та складений потокол - ще не гарантія відповідальності для порушника. Справи затягуються в судах.
«За даними Генеральної прокуратури упродовж минулого року місцеві суди по всій території України розглянули 765 адміністративних справ про корупційне правопорушення, з яких 253 фігурантів були звільнені від штрафів якраз через закінчення строків притягнення до відповідальності. Тобто третина справ завершилися безрезультатно. За перші п'ять місяців 2017 року відповідні цифри аналогічні: 323 справ – 121 посадову особу звільнено від відповідальності»
Гліб Канєвський
антикорупційний експерт центру «Ейдос»
Такі скромні результати можна пояснити тим, що досі не введено автоматизований режим перевірки декларацій, усі декларації перевіряються в ручному режимі. Експерти програми «Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні» у своєму звіті вказали, що НАЗК немає автоматизованого доступу до державних реєстрів для швидшої перевірки декларацій.
«Будучи в таких самих умовах, НАЗК зможе обробляти в декілька разів більше декларацій, ніж румунські колеги, зважаючи на кількість проведених на сьогодні повних і спеціальних перевірок декларацій за відсутності модуля верифікації та наявності доступу лише до 11 з 23 необхідних реєстрів та баз даних», – йдеться в повідомленні Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні.
Скандали з НАЗК
Перший скандал щодо НАЗК та електронної системи декларування відбувся за два дні до запуску системи - 12 серпня 2016.
Державна Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України оголосила про відмову в сертифікації системи захисту інформації цього реєстру. 19 серпня 2016 року депутати Антон Геращенко та Іван Вінник зробили заяву про злам системи декларування. Вони продемонстрували заповнення декларації від імені іншої особи — Руслана Рябошапки. Експерти встановили, що скоріш за все «злам» відбувся за участю посадових осіб ДП «Українські спеціальні системи». Більш того, скріншоти, оприлюднені депутатами, свідчать про те, що «злам» здійснили саме депутати.
Остаточний перезапуск системи відбувся 1 вересня — після усунення зауважень Держспецзв'язку..

Неодноразово скандали виникали і щодо стотисячних зарплат і преміювання самих себе працівниками НАЗК.
Один з останніх скандалів НАЗК стосувався заяви керівника департаменту фінансового контролю НАЗК Ганни Соломатіної. Вона публічно звинуватила голову НАЗК Наталію Корчак у фальсифікаціях перевірок електронних декларацій та зловживанні становищем. Також вона заявила, що "куратор НАЗК" в Адміністрації президента намагався встановити контроль над рішеннями агентства, а коли Соломатіна відмовилася – Корчак фактично підпорядкувала її департамент лояльній до себе людині. Через це Соломатіна написала заяву про звільнення. В АП заперечують інформацію, публічно озвучену й передану в антикорупційні органи Соломатіною. В НАЗК заявили, що звернуться до суду з вимогою спростування інформації про можливі фальсифікації перевірок декларацій. Однак суд відмовився розглядати цей позов. Ганна Соломатіна 6 грудня сказала, що ніхто не розслідує наданих нею фактів щодо корупції у НАЗК.

Нещодавно Наталія Корчак заявила, що не знаходить корупції в декларації топ посадовців, бо її там немає. «Перевірки тривають, і цінність електронних декларацій буде зростати, коли з'явиться можливість порівнювати декларації за 2016 і 2017 роки, адже виявити ознаки незаконного збагачення щодо майна набутого до 2015 року практично неможливо. Але у порівнянні можна буде простежити динаміку коштів – і прибутків, і видатків», - пояснила Корчак.
«Я маю сумніви щодо того, що наступного року пані Корчак активніше виявлятиме незаконне збагачення, адже почадовці НАЗК можуть це робити, порівнюючи задеклароване майно з березня 2015 року. Мені дивно, чому лише в кінці 2017 року підключили тестовий режим аналітичного модулю реєстру декларацій, коли він має працювати в промисловому режимі. Цей державний орган є прикладом найбільш провального реформування в країні", каже Олександр Лємєнов, експерт Реанімаційного пакету реформ»
Олександр Лємєнов
експерт Реанімаційного пакету реформ
Над матеріалом працювали:
Ольга Євстігнєєва – журналіст
Ігор Гончарук – сценарист
Юрій Біголовський – режисер монтажу
Роман Києвицький – звукорежисер
Катерина Алимова – саундпродюсер
Наталя Синькевич – дизайнер

Проект здійснено за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.