Що таке НАБУ?

Національне антикорупційне бюро України — це правоохоронний орган, що покликаний попереджати, виявляти та розкривати корупційні злочини чиновників категорії А.
НАБУ, САП та Антикорупційний суд — три кити розслідування ТОП-корупції в Україні, де НАБУ розслідує корупційні злочини, САП готує обвинувачення до суду, а Антикорупційний суд після створення забезпечить судочинство.
Завдання НАБУ
Завдання Національного бюро — протидіяти кримінальним корупційним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та становлять загрозу національній безпеці.
Підслідність НАБУ чітко визначена і стосується лише окремих категорій злочинів чиновників категорії А. Усі решта типи корупційних злочинів та чиновників інших ланок — підслідність Державного Бюро Розслідувань.
З метою забезпечення прозорості при Національному бюро утворена Рада громадського контролю у складі 15 осіб, яка формується на засадах відкритого та прозорого конкурсу.

Щороку проводиться незалежна оцінка (аудит) ефективності діяльності НАБУ комісією зовнішнього контролю у складі трьох членів, делегованих від Кабінету Міністрів, Верховної Ради України та Президента.
Створення НАБУ було програмним пунктом Коаліційної угоди парламентської більшості та вимогою Міжнародного валютного фонду.
Структура НАБУ
3 територіальних управління у Львові, Харкові та Одесі.
Основний офіс — у Києві.
Гранична чисельність НАБУ — 700 осіб.
Передумови виникнення НАБУ
За три роки режиму Януковича Україна опинилась на 144-му місці за світовим індексом сприйнятя корупції (всього держав 178). За оцінками експертів, оточення Януковича лише у енергетичній сфері та державних закупівлях щороку незаконно привласнювала щонайменше 10 млрд доларів. Незаконно надбані кошти осідали як в Україні у вигляді ліквідного майна (нерухомість, коштовності тощо), так і на банківських рахунках всередині країни та за кордоном.
Організація Global Financial Integrity підрахувала, що з України нелегально виводилося в середньому $11,676 млрд упродовж 2004—2013 років, а всього за цей час — близько $116,762 млрд.
Результати роботи НАБУ станом на грудень 2017 року
461 провадження в роботі
293 повідомлення про підозру
149 обвинувачених
97 справ скерованих до суду
87,2 млрд грн збитків від злочинів, що розслідуються
У червні 2017 НАБУ у співпраці з ФБР змогло викрити двох народних депутатів — Борислава Розенблата і Максима Полякова — у причетності до «бурштинової мафії» та мільйонних хабарів.

У жовтні 2017 НАБУ затримало у т. зв. «справі про рюкзаки Авакова» сина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова — Олександра, і колишнього заступника міністра — Сергія Чеботаря.
Скандали з НАБУ
Час від час детективи НАБУ виникають напружені стосунки між іншими правоохоронними структурами через те, що їхня діяльність торкається ТОП чиновників країни.

Скандал з НАБУ та МВС трапився через після відкриття кримінальне провадження про безпідставну видачу нагородної зброї цивільним особам чиновниками Міністерства внутрішніх справ. і розслідування закупівлі рюкзаків МВС, де фігурує син мінстра Авакова та інші.

Суперечка з НАБУ та НАЗК виникла одрау після відкриття кримінального провадження "за фактом вчинення посадовими особами НАЗКу дій з метою можливого отримання неправомірної вигоди в особливо великих розмірах, суміщеної з вимаганням такої вигоди за вчинення дій в інтересах вигодонабувача і третіх осіб" після заяв екс-працівниці НАЗК Ганни Соломатіної.

Протистояння НАБУ з ГПУ та СБУ виникло одразу після затримання агента НАБУ під час спроби передачі хабара першому заступнику голови ДМС Діні Пімаховій. НАБУ стверджує, що проводило спецоперацію щодо подолання корупційної схеми видачі українських паспортів, в той час, як ГПУ та особисто Президент назвали це незаконною провокацією.
«Скандали з НАБУ будуть продовжуватись увесь 2018 рік і, на мій погляд, це логічно. Адже це боротьба старої системи з новою. Якби у НАБУ не було проблем з Президентом, НАЗК, СБУ, ГПУ та МВС - тоді б я почав сумніватись у роботі цього правоохоронного органу»
Олександр Лємєнов
головний експерт антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ
Проблеми НАБУ
Роботи детективів НАБУ часто нівелюється через відсутність в Україні Антикорупційного суду. У старому суді кримінальні провадження проти топ корупціонерів країни, відкриті за поданням НАБУ банально «зливаються»:
Суд не дає детективам НАБУ санкції на доступ до банківської інформації щодо схеми «Ротердам+»
Відпускає фігурантів кримінальних проваджень НАБУ під застави. Мова іде про нардепа Миколу Мартиненка, якого НАБУ підозрює у розкраданні 17 млн доларів, Авакова –молодшого, якого підозрюють у змові та тендерах МВС, заступника міністра оборони Ігора Павловського, який проходить по справі «Трейд Комодіті», Борислава Розенблата, якого підозрюють у отриманні хабарів при ліцензуванні бурштинодобувної діляьності, Романа Насірова, якого підозрюють у розкраданні 2 млрд грн і т.д.
Затягує розгляд судових справ. Результат роботи НАБУ за два роки — 500 справ, майже три сотні підозрюваних та сотня обвинувальних актів, переданих до суду. Однак, суди не квапляться із розглядом справ — наразі винесено вироки стосовно лише 18 осіб.
Над матеріалом працювали:
Ольга Євстігнєєва – журналіст
Ігор Гончарук – сценарист
Юрій Біголовський – режисер монтажу
Роман Києвицький – звукорежисер
Катерина Алимова – саундпродюсер
Наталя Синькевич – дизайнер

Проект здійснено за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.