Що таке аудит ProZorro?
Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" № 4738-д від 30.03.2017, який ухвалили, наділяє аудиторів реальними повноваженнями для контролю державних закупівель. Він передбачає створення електронного кабінету для Державної аудиторської служби в системі Prozorro для того, щоб контролювати закупівлі, писати скарги замовникам торгів. З вересня 2015 року скарги ДАСУ мали лише рекомендаційний характер.

За Закон № 4738-д щодо здійснення моніторингу закупівель проголосували 21 грудня 2017 року.
Чому два роки тендери у Prozorro були фактично неконтрольованими ДАСУ?
Система ProZorro дає всі можливості для контролю за дотриманням законодавства про закупівлі та виявлення порушників на тендерах в режимі реального часу. У центральну базу даних замовники та учасники торгів заливають усі документи на всіх етапах закупівлі. Це дає всі можливості для ДАСУ та Антимонопольного комітету відстежувати навіть час залиття пропозицій. Дуже часто цей показник дає можливість відслідкувати Антимонопольному комітету пов'язаність учасників торгів.

З вересня 2015 року функція моніторингу закупівель належить до ДАСУ. Але через те, що Мінфін не підготував нормативних документів для його проведення, а з лютого 2016 року Кабмін підпорядкував ДАСУ собі – контролери залишились без прописаних повноважень. В результаті – ДАСУ не створили електронного кабінету у системі Prozorrо.
До чого це призвело?
«Упродовж 2016 року Держаудитслужба встановила на закупівлях порушень на суму 19,2 млрд гривень – однак, попереджено підозрілих торгів всього на 4,7 млрд гривень. Тобто, замовники торгів реагували лише на кожен четвертий сигнал від аудиторів»
Гліб Канєвський
аналітик центру «Ейдос»
Державні аудитори могли проводити «паперову» перевірку замовників вже пост-фактум використання бюджетних коштів. Рекомендації аудиторів про розірвання сумнівних угод часто ігнорувались замовниками, бо не були обов'язковими до виконання. Це призвело до того, що на ДП «Селидіввугілля» накупили простої води по 588 грн за літрову пляшку, соку — по 571 грн та чаю по 6 666 грн за пачку. А на паливних тендерах Міноборони через додаткові угоди виросла компанія-паразит «Трейд Комодіті», яка неопосередковано належить Олександру Грановському.
«За 2017 рік Dozorro-спільнотою було виявлено близько 5 тисяч порушень, за якими скеровуються відповідні звернення до контролюючих, правоохоронних органів та безпосередньо самого замовника. Очікувана вартість сумнівних тендерів складає близько 18,5 млрд грн»
Віктор Нестуля
директор програми інноваційних проектів Transparency International
Як контролюватимуть ProZorro?
Аудитори з ДАСУ матимуть електронний кабінет у системі Prozorro для моніторингу закупівель. Сама система формуватиме для аудиторів перелік підозрілих закупівель за допомогою ризикозрілих закупівель. Туди потраплятимуть і тендери, про які пишуть журналісти.
Протягом 15 днів - аудитор зможе проводити моніторинг закупівлі. Протягом 5 днів – замовник буде зобов'язаний усунути порушення, які вказані аудитором у відповідному висновку.
Протягом 3 днів замовник мусить відповісти на скаргу аудитора – це може бути додаткова угода про розірвання договору, повідомлення про скасування тендеру або аргументована незгода з висновками контролерів.
Якщо порушення не усувається, ДАС може провести повну перевірку закупівлі та оштрафувати замовника. Порушник матиме право оскаржити висновок у суді.
«Система ризик-індикаторів наразі працює в пілотному режимі. Ми підготували спеціальну інструцію по її використанню для аудиторів та активістів. Після прийняття ЗУ №4738д ДАСУ за погодженням з МЕРТ мають затвердити власну методологію визначення ризик індикаторів та запрограмувати їх у системі Прозорро. Станом на сьогодні ДАСУ опрацювало запропоновану Дозорро методологію та визначила індикатори, які можуть бути включені до державної системи. Після остаточного погодження переліку індикаторів вони будуть розміщені до обговорення на сайті ДАСУ, орієнтовно в березні 2018 року»
Віктор Нестуля
директор програми інноваційних проектів Transparency International
Аудитори теж звітують
Законопроект зробить підзвітним й самих аудиторів. В електронному кабінеті ДАС публікуватиме всі документи, пов'язані з моніторингом закупівель.
Протягом 2 днів оприлюднюватиметься рішення про початок перевірки у системі Prozorro. Протягом 3 днів – висновок результату перевірки.
Спілкування аудитора і замовника відбуватиметься лише через електронний кабінет. Це зменшує спроможність порушника «домовитися» з інспектором і викинути з акту перевірки суттєві порушення.

Тепер чекаємо, коли ДАСУ отримає повноваження і з початку 2018 року покаже перші результати контролю державних закупівель в країні.
Над матеріалом працювали:
Ольга Євстігнєєва – журналіст
Ігор Гончарук – сценарист
Юрій Біголовський – режисер монтажу
Роман Києвицький – звукорежисер
Катерина Алимова – саундпродюсер
Наталя Синькевич – дизайнер

Проект здійснено за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.