«Prozorro.Продажі» — це електронна торгова система, що покликана реалізовувати неприбуткові державні активи бізнесу за ринковими цінами.

За неповних півтора роки роботи системи через неї продали активів на 3 мільярди гривень, а на кінець 2017 року реалізовано майна на 4,5 млрд грн.
Система проста та надійна у використанні. Публічність та відкритість сприяють чесній конкуренції і це підтверджується цифрами.
Хронологія створення і діяльності
«Prozorro.Продажі» створена за ініціативи Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Transparency International Україна, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Національного Банку України та українських електронних майданчиків.
Проект «ProZorro.Продажі» розпочав роботу 24 червня 2016 року зі співпраці із Фондом гарантування вкладів фізичних осіб — реалізації майна неплатоспроможних банків.
1 червня 2017 року зароблено перший мільярд. З першого січня ФГВФО прийняв рішення про обов'язкове використання системи для продажу всіх активів неплатоспроможних банків, які знаходяться в управлінні фонду.
З 31 березня 2017 року розпочали реалізацію майна державних та комунальних підприємств. Протягом кількох місяців до проекту вже приєдналися Міністерство інфраструктури України, Донецька військово-цивільна адміністрація, Маріупольська міська рада, Тернопільська міська рада, а також державні та комунальні компанії компанії: Укргазвидобування, Укренерго, Енергоатом, ПриватБанк, Аеропорт Бориспіль, Нафтогаз, Укрпошта, Укравтодор, КП «Київський метрополітен», Автомобільні дороги України, Корпоративний недержавний пенсійний фонд НБУ, Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, Запорізький титано-магнієвий комбінат, КПМА «Київ» (Жуляни), УКРНАФТА, НАК «Надра України» та інші.
20 липня 2017 року система реалізувала майна на 2 млрд грн, в тому числі на понад 50 млн грн активів державних та комунальних підприємств.
В серпні 2017 року «ProZorro.Продажі» запускає новий напрям роботи —оренду майна для комунальних підприємств, місцевих органів виконавчої влади, організацій з державною часткою понад 50%. Першими такою функцією скористалась Укрпошта — в управлінні якої знаходиться один з найбільших портфелів нерухомості в Україні, а це — більше як 5 тисяч об'єктів нерухомості загальною площею 1,2 млн м².
Вже у вересні 2017 «ProZorro.Продажі» і Фонд держмайна запускають «пілот» щодо продажу об'єктів малої приватизації.
Згідно чинного «Закону про приватизацію», до об'єктів малої приватизації відноситься майно державних підприємств, які можуть бути виділені в самостійні суб'єкти господарювання і на яких середня чисельність працюючих не перевищує 100 осіб, а обсяг валового доходу не перевищує 70 млн грн на рік.
Меморандуми про співпрацю з «Prozorro.Продажі» вже підписали 7 міст України – Львів, Вінниця, Тернопіль, Харків, Краматорськ, Хмельницький, Маріуполь і обласна рада Полтавщини. Ймовірна економія лише міста Маріуполь завдяки системі «ProZorro. Продажі» складає 65 млн.
Аукціони з пониженням ціни
З 20 вересня цього року «ProZorro.Продажі» розпочинає тестування голландських аукціонів — з пониженням ціни.

Процедура голландського аукціону складається з двох основних етапів:
1) поступове автоматичне пониження ціни, яке триває допоки один із учасників аукціону не зупинить пониження, зафіксувавши поточну ціну;
2) решта учасників аукціонів мають можливість запропонувати свою ціну, яка буде вище зафіксованої.

При цьому учасник, що зафіксував ціну на першому етапі, матиме право останнім підняти ціну. Таким чином система спонукає учасників давати вищу ціну за лот.

Цей інструмент дозволяє значно підвищити ефективність продажу активів неплатоспроможних банків.
«Ми в своїй роботі стикаємося із серйозною протидією з боку недобросовісних позичальників, які свідомо затягують і блокують процес. Багато хто з них сподівається, що таким чином вдасться уникнути виплат за кредитами. Запуск голландських аукціонів доводить: ми продамо максимальну кількість активів. При цьому зробимо це швидко»
Олексій Соболєв
керівник проекту «ProZorro .Продажі»
Головна відмінність голландської моделі полягає у більш швидкому проведенні процедур: аукціон відбувається протягом однієї доби. При цьому активи торгуються з пониженням ціни, і протягом аукціону ціна може впасти до 20% від стартової. Крім того, спрощено доступ до торгів – зареєструватися можна буде прямо в день проведення аукціону.
«Це сигнал до всіх позичальників. Сьогодні ви маєте справу із державою, а після продажу активів – матимете справу із ринком, який знає і вміє боротися за складні об'єкти. Для вас ще є можливість погасити борги, до того, як вони підуть з молотка»
Олексій Соболєв
керівник проекту «ProZorro .Продажі»
В кінці вересня 2017 року обсяг доходу від аукціонів на «ProZorro.Продажі» сягнув 3 млрд грн, станом на грудень 2017 року реалізовано майна на 4,5 млрд грн. Рекорд заробленого за день — 300 млн грн, максимальне підвищення ціни на лоті — 91 млн. грн. Детальніше з результатами системи можна ознайомитись у публічному звіті.
Аналітика для громадськості
Для громадськості існує модуль аналітики bi.prozorro.sale, який допомагає інтерактивно аналізувати проведені аукціони.
«На 2018 рік мінімальний прогноз – продаж більш ніж на 10 млрд грн активів. Основними цілями є збільшити кількість приєднаних державних компаній, в тому числі за рахунок «Укрзалізниці», по якій Кабміном був затверджений відповідний Порядок. Запустити продаж об'єктів «малої приватизації» разом із Фондом держмайна. Для цього критично важливо затвердити нову редакцію Закону про приватизацію (законопроект №7066). Збільшити кількість приєднаних місцевих рад, областей, комунальних підприємств. Для цього потрібна, в першу чергу, політична воля місцевої влади. Повністю продати кілька десятків банків-банкрутів. Передати електронну торгову систему «ProZorro.Продажі» державі Україна»
Віктор Нестуля
керівник інноваційнийх проектів Transparency International

Проект отримав світове визнання 13 червня в Індії, де переміг у фіналі конкурсу CitiT4IChallenge та став одним із кращих антикорупційних стартапів світу.

Над матеріалом працювали:
Ольга Євстігнєєва – журналіст
Ігор Гончарук – сценарист
Юрій Біголовський – режисер монтажу
Роман Києвицький – звукорежисер
Катерина Алимова – саундпродюсер
Наталя Синькевич – дизайнер

Проект здійснено за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.