Що таке система ProZorro?

ProZorro — системна реформа державних закупівель в Україні. Також існує продукт ProZorro. Продажі, де разом з Фондом держмайна збувають обєкти малої приватизації, що знаходяться на балансі муніципалітетів чи невеликих держпідприємств чи майно неліквідних банків.

Система ProZorro використовує комерційні онлайн-майданчики для роботи учасників та організаторів торгів. Сьогодні в системі існує 10 акредитованих майданчиків для всіх типів закупівель: ПриватМаркет, SmartTender.biz, Zakupki.prom.ua, Zakupki.com.ua, Держзакупівлі онлайн, Українська універсальна біржа, E-Tender, Brizol.net, Newtend, Public Bid і ще один майданчик APS Market, акредитований лише для допорогових закупівель.
ProZorro у цифрах
250 млрд грн на рік – ринок державних закупівель в Україні
30 тисяч організаторів торгів та 125 тисяч працівників тендерних комітетів;
142 тисячі учасників торгів та в середньому 2,36 учасників на кожному з тендерів
1 трлн грн – сума, на яку проведено закупівель з часу запуску ProZorro.
Станом на кінець грудня 2017 року проведено майже 2 млн тендерів. Економія - 36,46 млрд грн
Філософія ProZorro складається з 3-х основних компонентів:
Сучасна гібридна електронна система - open source. Гібридна система тому, що координує центральний державний модуль та комерційні майданчики. Код системи є абсолютно відкритим, відповідно до ліцензії Apache 2.0, його можна вільно скачувати та використовувати.
«Всі бачать все» — офіційний слоган реформи. Після закінчення тендеру в електронній системі можна побачити всю інформацію стосовно поданих пропозицій всіх учасників, рішень тендерної комісії, всі кваліфікаційні документи, тощо. Також ця інформація доступна через зручний модуль аналітики для широкого загалу.
Золотий трикутник Golden triangle of partnership — унікальне об'єднання бізнесу, влади та громадянського суспільства задля реформування відкритих закупівель і ефективного використання бюджетних коштів.
Як проводились закупівлі до системи ProZorro?
У «Віснику державних закупівель». На сьогодні доступ до нього призупинений, через відсутність державного фінансування для підтримування системи. ProZorro працює над впровадженням архіву закупівель до 2015 року.

Але різниця між «Вісником» та ProZorro очевидна:
 1. У «Віснику» результати торгів зачитували керівники тендерних комітетів на так званому «розкритті пропозицій». Часто документи губились та не підвантажувались. У ProZorro всі документи завантажуються у центральну базу даних, де немає місця для маніпуляцій.
 2. У ProZorro існує система ризик індикаторів відповідно до Open Contracting Data Standard 25, яку зможуть аналізувати державні аудитори.
 3. У ProZorro наявний аналітичний модуль розроблений на гнучкій системі Qlick Sense, за допомогою якого без навичок програмування можна інтерактивно візуалізувати та аналізувати весь масив закупівель.
 4. «Вісник державних закупівель» фінсувала держава, а систему ProZorro створювали за рахунок донорів, система функціонує за рахунок учасників торгів.
Хронологія втілення
25 грудня 2015 – прийняття ЗУ «Про публічні закупівлі»;
У грудні 2015 року систему ProZorro передали на баланс держпідприємства «Зовнішторгвидав», пізніше його перейменували ДП «Прозорро»;
До 1 квітня 2016 року у системі ProZorro публікували усі доорогові закупівлі (200 тис. грн на товари і 1,5 млн. грн за роботи);
З 1 серпня 2016 року – усі закупівлі публікують у системі ProZorro.
Контроль за системою ProZorro
Орієнтовно з квітня 2018 року державні аудитори зможуть моніторити та впливати на хід закупівель. До цього часу їхні приписи несли лише рекомендаційний характер. Це дало змогу таким замовникам як ДП «Селидіввугілля» розбивати тендери на допорогові закупівлі і не проводити відкриті торги. Таким чином держпідпримство провело 340 тендерів на суму 199 999 гривень. Ціни за одиницю товару – кілограм м'яса чи літр води – були завищені в десятки разів. Попри це чиновники з тендерного комітету не понесли жодної відповідальності.
Як контролювати закупівлі через систему ProZorro?
1
Ви знайшли тендер, який на вашу думку має корупційну складову.
Наприклад:
- Підряд виграла фірма, що має стосунок до чиновника
- Сума тендеру завищена або занижена
- Умови тендеру прописані під одного учасника чи інші порушення
2
Вам необхідно написати звернення у довільній формі з описом вами виявлених фактів на адресу: Місцевої прокуратури, відділу захисту економіки ГУНП, Державної аудиторської служби вашого регіону, Антимонопольного комітету, залишити відгук у системі Dozorro
3
Якщо на тендері простежується «змова» учасників та інші антиконкурентні дії – тоді вам варто звернутись у антимонопольний комітет.
Найпопулярніші корупційні схеми у ProZorro
Звісно система ProZorro не може викорінити усю корупцію, яка існує у сфері Державних закупівель. На торгах залишилась корупція, яку «вписують» у тендерну документацію замовники.
Наприклад:
 1. Спеціальне заниження строків поставок продукції;
 2. Прописання ТУ під конкретного замовника;
 3. Прописання непотрібних документів;
 4. «Маскування» тендеру від підприємців – коли назва тендеру не відповідає реальному предмету закупівлі;
 5. Заниження строки поставки продукції та багато інших;
 6. Дроблення предмету закупівлі;
 7. Допорогові неконкурентні закупівлі (роботи-1,5 млн грн та закупівля товарів - 200 тис грн).
Щоб уникнути дерибану грошей через допорогові закупівлі, які проводяться на неконкурентній основі, експертне середовище Мінекономрозвитку розробляє законопроект, який передбачає проведення допорогових закупівель у системі Prozorro на умовах конкурентності.
«ProZorro — передова платформа, на якій відкрито 100% інформації. Разом з тим, без політичної волі вона може перетворитися на статистичну дошку корупції. Мінекономіки розробило пропозиції про переведення в систему Prozorro допорогових закупівель, чекаємо, коли експертні кола його представлять громадськості»
Гліб Канєвський
керівник відділу боротьби з корупцією центру «Ейдос»
«Окремі Замовники, яким згідно Закону «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» надано право проводити переговорну процедуру для потреб оборони, зловживають цим та використовують неконкурентну процедуру абсолютно для всіх закупівель, які вони здійснюють, і які не мають безпосереднього відношення до оборонних потреб. Саме так було з купівлею гібридних позашляховиків Mitsubishi для потреб Нацполіції. Стосовно рейтингу порушників, сьогодні працюємо над таким функціоналом на порталі Дозорро і плануємо запустити в першому півріччі 2018 року. Варто зазначити, що даний рейтинг носитиме неформальний характер»
Віктор Нестуля
керівник інноаційних проектів Transparency International
Цікаві факти про ProZorro

ProZorro отримала міжнародну премію у сфері публічних закупівель Public Sector Procurement Award за створення і впровадження електронної системи з унікальною архітектурою. Розробка цієї системи на базі програмного забезпечення з відкритим кодом була здійснена у партнерстві влади, бізнесу та громадськості та адмініструвалася антикорупційною організацією Transparency International Україна.

Можливості та потенціал української системи ProZorro покладуть в основу створення аналогічної системи державних закупівель в США.
Над матеріалом працювали:
Ольга Євстігнєєва – журналіст
Ігор Гончарук – сценарист
Юрій Біголовський – режисер монтажу
Роман Києвицький – звукорежисер
Катерина Алимова – саундпродюсер
Наталя Синькевич – дизайнер

Проект здійснено за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.