Що таке Державне Бюро Розслідувань?

Це правоохоронний слідчий орган, що перебирає функцію слідства з Генеральної, військової прокуратури та з часом бюро підслідності СБУ. Військову прокуратуру внаслідок реформи планують ліквідувати. Генеральна прокуратура займатиметься лише процесуальним наглядом.
«Генеральна прокуратура два десятки років була суперправоохоронним органом, поєднувала в собі слідство і процесуальне керівництво. Така концентрація повноважень є не припустимою для одного органу. Мало хто знає, але Генеральна прокуратура займається слідством на тимчасовій основі – відповідно прикінцевих положень Кримінального процесуального кодексу. Загалом, ці функції вже 20 років, як мали бути передані іншій структурі»
Олександр Лємєнов
головний експерт антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ
Чому є необхідність у ДБР?
За три роки після Революції Гідності Генеральну прокуратуру очолювало 4 Генеральних прокурори: Олег Махніцький, Віталій Ярема, Віктор Шокін, Юрій Луценко.

Жоден з них не зміг налагодити роботу прокуратури таким чином, щоб обрунтувати важливість санкцій проти прибічників влади Януковича - Юрія Іванющенка, Миколи Злочевського, заступника глави АП Андрія Портнова, колишніх очільників СБУ Олександра Якименка та Ігоря Калініна, сина колишнього прем'єр-міністра Олексія Азарова та решти.

Саме тому Рада Європи поступово знімає накладені санкції на прибічників Януковича. Так звану «спецконфіскацію Луценка» 1, 5 млрд доларів Януковича називають фейковою, адже частина з цих грошей арештована лише на папері.
Сфера розслідувань ДБР стосується усіх правоохоронців, суддів, податківців, митників і найвищих держслужбовців, а також службовими особами Національного антикорупційного бюро та прокурорів САП крім випадків, коли ці злочини віднесено до підслідності детективів НАБУ. До сфери розслідування ДБР належать «справи Євромайдану», усі злочини попередньої влади, зокрема й повернення вкрадених активів оточенням Януковича, які оцінюють у 50 млрд доларів.
Процес створення ДБР
12 листопада 2015 року – прийняття ЗУ про Державне бюро розслідувань;
14 січня 2016 року – ЗУ про Державне бюро розслідувань підписав Президент Петро Порошенко;
1 березня 2016 року – ЗУ про Державне бюро розслідувань набрав чинності;
20 листопада 2016 року – дата створення ДБР і передача функцій слідства до ДБР;
16 листопада 2017 року – обрано директора ДБР – Романа Трубу;
20 листопада 2017 року – указ Президента про призначення Романа Труби на посаду директора ДБР.
Керівника ДБР на посаду призначає Президент за поданням Премєр-міністра відповідно до рішення конкурсної комісії при ДБР.

Керівник ДБР – Роман Труба. 43 роки, львів'янин, прокурор пустомитівського району Львівської області, у 2014 році став заступником начальника головного слідчого управління ГПУ.
Права та Обов'язки ДБР
Здійснює оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування злочинів;
Вживає заходів щодо відшкодування завданих державі збитків і шкоди, відповідає тако ж за арешт та повернення незаконно виведених з країни активів;
Співпрацює з іноземними правоохоронними органами щодо надання міжнародної правової допомоги;
Бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері протидії злочинності.
Структура ДБР: 1,5 тисячі співробітників (слідчі та оперативники), 7 територіальних управлінь по Україні (Львівське, Хмельницьке, Київське, Полтавське, Миколаївське, Мелітопольське, Краматорське).

51% слідчих мають бути новими і без досвіду роботи в правоохоронних органах.
Контроль за діяльністю ДБР
Директор ДБР щороку до 1 квітня звітує Президенту України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України про діяльність ДБР за попередній рік.
У складі ДБР діють підрозділи внутрішнього контролю, що підпорядковуються безпосередньо Директору.
Для розгляду питань застосування дисциплінарних стягнень утворюється Дисциплінарна комісія.
Працівники проходять психофізіологічне дослідження із застосуванням поліграфа.
При ДБР утворюється Рада громадського контролю.
Прокурорський нагляд за додержанням законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності і досудового розслідування.
Бюджет ДБР на 2018 рік 680 мільйонів гривень.
Чому необхідно збільшувати штат і фінансування ще не створеного ДБР?
Вже є потреба збільшувати штат майбутньої структури ДБР удвічі – до 3 тисяч працівників. Відповідно необхідно й збільшувати фінансування, 680 млн грн на 2018 рік надто мало.
«Якщо НАБУ відкривало нові кримінальні проваження і розвиває свої територіальні представництва поступово – то з ДБР зовсім інша історія. Уявіть, всі кримінальні справи генеральної та військової прокуратури– перейдуть у ДБР. Це величезний масив роботи, що вже казати про відкриття нових справ. Тому 1,5 тис. співробітників та 680 млн грн на рік – це мізер, обсяги потрібно збільшувати удвічі. Це як на автогонках: якщо автомобіль поруч стартував раніше за тебе, потрібно їхати вдвічі швидше, щоб принаймні наздогнати його».
Олександр Лємєнов
головний експерт антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ
ТОП-3 кроки, щоб ДБР запрацювало у 2018-му
1
Обрати персонал
Керівників територіальних управлінь та слідчих у ДБР.
2
Збільшити штат ДБР
Принаймні удвічі: до 3 тисяч осіб для 7 територіальних відділень. Приміром штат НАБУ, повноваження якого є в рази меншими ніж у ДБР, налічує 3 територіальні відділеня і 700 осіб загалом.
3
Збільшити фінансування ДБР
Поки остаточної суми немає, але 680 млн на 2018 рік – критично мало. Якщо третина цієї суми піде на зарплати для 1,5 тис людей (утримання 7 територіальних відділень та інші витрати не рахуємо) – це виходить лише по 12,5 тис грн у місяць.
Над матеріалом працювали:
Ольга Євстігнєєва – журналіст
Ігор Гончарук – сценарист
Денис Ткач – режисер монтажу
Роман Києвицький – звукорежисер
Катерина Алимова – саундпродюсер
Наталя Синькевич – дизайнер

Проект здійснено за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.